Nabídka:
Kompostéry

Obec Moutnice díky projektu DSO Region Cezava získá 70 kompostérů pro své občany

Obec Moutnice iniciovala v rámci dobrovolného svazku obcí Region Cezava společný nákup kompostérů. Region Cezava byl úspěšný se svou žádostí o dotaci na pořízení kompostérů pro domácnosti z Operačního programu životní prostředí. Ministerstvo životního prostředí jako poskytovatel uvolní téměř sto milionů korun a obcím tím proplatí až 85 procent nákladů. Do projektu se zapojilo devět obcí DSO Region Cezava z celkových jedenácti, mezi nimi i Moutnice. Žádat se mohlo o dotaci především na domácí kompostéry, ale také štěpkovače nebo jiné kontejnery na odpad (např. textil). Celkové náklady projektu jsou vyčísleny na 4 608 890 korun, dotace činí necelé 4 miliony.

Domácí kompostování obnáší umístění kompostéru na zahradě nebo dvorku rodinného domu. Má svá pravidla a postupy, ale je pohodlné svou dostupností a přináší i výhodu v podobě vlastního kompostu pro další užití. Pořízením kompostérů na zahrady obyvatel se ušetří místo na sběrném dvoře, tím tak projde o několik tun biologicky rozložitelného odpadu méně a obec ušetří za jeho odvoz nebo další zpracovávání.

Moutnice v rámci projektu získá 70 kusů kompostérů, ty se zdarma nabídnout místním domácnostem, které budou mít o domácí kompostování zájem. Obec se na realizaci projektu bude podílet 15 procenty z celkově vynaložené částky. Vzhledem k tomu, že výdaje na odpady a jejich ukládání rok co rok vzrůstají a tendence do budoucna nebude jiná, se každý krok ke zlepšení počítá.

Zájemci o kompostér se mohou již nyní hlásit na obci.

 

Ing. Antonín Vymazal

starosta obce